بایدهاونبایدهای ظروف ماکروویوی

امروزه استفاده از دستگاه مایکروویو (تندپز) که یکی از اختراعات قرن بیستم است در میان بسیاری از خانه ها به دلیل سریع و راحت تر پختن و گرم کردن غذا جای اجاق گازها را گرفته است؛اگر شما هم از مایکروویو استفاده می کنید،حتما باید نکاتی را درباره ظروف مناسب این دستگاه بدانید.

اشعه های مایکروویو، امواج رادیویی با فرکانس بسیار بالا است. این امواج در غذا نفوذ کرده و با حرکت دادن مولکول های آب موجود در آن، سبب گرم شدن غذا می شود.

متخصصان علم تغذیه تاکید می کنند،ظرف هایی که برای استفاده در مایکروویو انتخاب می شود، باید قابلیت عبور اشعه را داشته باشد تا این اشعه بتواند به غذا نفوذ کند.

همچنین یکی از مهم ترین نکته هایی این متخصصان در باره ظروف قابل استفاده در این دستگاه مطرح می کنند این است که از هر ظرفی نمی توان برای گرم کردن یا پخت غذا در مایکروویو استفاده کرد؛ به این معنی که اگر مایکروویو دارید، حتما باید ظروف مخصوص آن را نیز تهیه کنید.

بنابراین ظرف های پلاستیکی معمولی، فلزی یا دارای روکش فلزی و نیز فویل های آلومینیومی که اشعه مایکروویو را منعکس می کند، نباید در مایکروویو استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و متخصص تغذیه در این باره به خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه از هر ظرفی نمی توان در مایکروویو استفاده کرد و باید ظروف مخصوص آن تهیه شود، گفت:گرم کردن غذا با ظروف پلاستیکی داخل مایکروو، احتمال بروز سرطان در افراد را افزایش می دهد.

دکتر فرزاد شیدفر افزود:مطالعات نشان می دهد که بهترین و مناسبت ترین ظروف برای گرم کردن غذا در داخل مایکروویو ظروفی از جنس شیشه (پیرکس ) یا سرامیکی هستند.

وی ادامه داد: ظروف پلاستیکی معمولی برای استفاده در مایکروویو مناسب نیست، چون در اثر حرارت زیاد، ساختار شیمیایی آنها تغییر می کند و مواد سمی وارد غذا می شود.

این متخصص تغذیه تصریح کرد:نگهداری غذا در ظروف پلاستیکی، حتی اگر حرارت هم نبیند، سبب وارد شدن دز کمی از مواد شیمیایی مضر به بدن می شود.

شیدفر ادامه داد: از قرار دادن ظروف یکبار مصرف در داخل مایکروویو برای گرم کردن غذا جدا خودداری کنید.

وی تصریح کرد:استفاده از ظروف گرد یا بیضی شکل بهتر از ظروف مربع است، چون در این ظروف تمام قسمت های غذا به طور یکنواخت حرارت می بیند، اما در ظروف مربعی شکل، کناره های غذا بیشتر می سوزد.

نکاتی برای استفاده از مایکروویو

هنگام استفاده از مایکروویو باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا با رعایت آنها، پخت غذا به بهترین و سالم ترین شکل انجام شود که برخی از آنها به شرح زیر است:

*هنگام روش کردن دستگاه و گرم کردن غذا فاصله یک تا 2 متری را رعایت کنید.

*بسته بودن در دستگاه هنگام پخت غذا یا گرم کردن بسیار ضروری است زیرا اگر به هر دلیلی در مایکروویو محکم بسته نشود، امواج آن می تواند سبب بروز مشکلاتی برای سلامت افراد شود.

* قبل از مصرف غذای گرم شده در فر مایکروویو حداقل 30 ثانیه صبر کنید.

* فر مایکروویو خالی را روشن نکنید.

*هیچ گاه قوطی های کنسرو یا قوطی و شیشه های در بسته محتوی مواد غذایی در داخل دستگاه قرار ندهید.

*هرگز تخم مرغ درسته را در مایکروویو قرار ندهید.

مایکروویو از ترکیب دو واژه مایکرو (MICRO) به معنی کوچک و ویو (WAVE)به معنی موج تشکیل شده است و به معنای امواج با طول موج کوتاه و تعداد نوسانات (فرکانس) بسیار بالا است.

مایکروویو نوعی از امواج الکترومغناطیسی است، در واقع امواجی رادیویی با فرکانس بسیار بالا هستند. هر چه فرکانس تشعشع بالاتر رود، طول موج آن کمترمی شود.فرکانس چنین امواجی بین300 مگاهرتز تا چند گیگاهرتز در ثانیه می تواند باشد. برد چنین امواجی کوتاه بوده و در حد چند متر است، ولی میزان نفوذ آن ها نسبتاً بالا است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.